‹ Geri

ANKARA 0312 473 28 29 / İSTANBUL 0216 576 54 01

Hızlı Menü

ISO 9001 Belgesi Nedir Kalite Belgesi Neden Alınır Ne İşe Yarar Kimler Alabilir Nerelerde Kullanılır ?

iso 9001 Belgesi Sertifikası Nedir ? iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir ? iso 9001 2015 Belgesi Sertifikası Nedir ?

Bir kuruluşun firmanın veya bir organizasyonun

 • Müşteri şartları ve yürürlükteki mevzuat şartlarını karşılayan Ürün ve Hizmetlerini düzenli bir şeklide sağladığı
 • Süreçlerini Proseslerini etkin bir şekilde yönettiği ve sürekli iyileştirdiği
 • Müşteri Odaklı Yaklaşım ile müşterilerinin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını anlayıp izlediği
 • Belirlediği kalite hedef ve stratejilerine ulaşmadaki riskleri ve fırsatları sürekli analiz ettiği ve değerlendirdiği

Şekilde yönetmesi Uluslararası ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardına uygun bir yönetim sistemi olup bu sisteme Kalite Yönetim Sistemi denir.

Bu sisteme göre kendi firmasını organizasyonunu bağımsız tarafsız akredite bir kuruluşa denetletip ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardına uygun olduğunda bağımsız tarafsız ve akredite kuruluş tarafından verilen belgeye veya sertifikaya ISO 9001 Belgesi veya ISO 9001 Sertifikası denir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin son versiyonu revizyonu olan ISO 9001 2015 standardına göre verilen belgeye de ISO 9001 2015 Belgesi veya ISO 9001 2015 Sertifikası denir. 

iso 9001 Kalite Belgesi Neden Niçin Alınır?

İso 9001 2015 Kalite Belgesi bir firma şirket veya organizasyon tarafından aşağıdaki nedenlerden dolayı alınır

 • Şirket Yönetimini uluslararası kanıtlanmış bir standart olan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standart şartlarına yükseltmek isteyen firmalar
 • Düzenli bir sistemleri olan firmaların Müşterilerine veya diğer paydaşlarına sistemlerinin Uluslar arası Kalite standartlarında olduğunu kanıtlamak isteyen firmalar
 • Şirket Kalite Yönetim Sistemlerini performansını arttırmak ve ya iyileştirmek isteyen firmalar

ISO 9001 2015 Belgesi bazen de dışarından zorunlu tutulması nedeni ile alınmaktadır. Bu zorunlu nedenlerin kaynakları

 • Müşterilerin veya Şirket Ortaklarının zorunlu kılması
 • Tedarikçisi konumunda olduğu firmanın firmaların zorunlu tutması
 • Yasal otorite olan Kamu kesiminin firmaları ihalelerde eşit düzeyde değerlendirebilmesi amacıyla zorunlu tutması

Nedenleri sayılabilir. 

 ISO 9001 2015  Kalite Yönetim Sistemi belgesinin  uygulanmaya alınmasının ana amacı, organizasyonların kurumsal gelişimine katkı sağlamak, organizasyonel yetenekleri sistem dahilinde geliştirmektedir. 

iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Sertifikası Ne İşe Yarar Yararları Faydaları Şirketinize Katkıları Nedir Nelerdir? 

ISO 9001 2015 Belgesinin alınması veya şirketinizde ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sisteminin Kurulmasının ne işe yarar sorusuna ve başlıca yararları faydaları nedir nelerdir sorusuna aşağıdaki sıralanan maddelerle cevap verilebilir.

 • Müşterilerinizin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını anlama ve buna karşılamaya yönelik stratejiler geliştirmenizi saplar
 • Kurum İçi Liderlik Bilinci Kazanılır ve Şirket Politika vizyon misyon Kalite Hedefleri Stratejilerin belirlenmesini ve yönetilmesine katkı verir
 • Çalışanların Sisteme Katılımı Sağlanır ve çalışanların memnuniyetinin artması sonucu çalışmasındaki performansı ve verimi artar
 • Proses Süreç Yaklaşımını Benimsenir Süreçlerinizi Kontrol Altına Alınır ayrıca bütün ilgili taraflar tarafından aynı şekilde algılanan bir standartlaşma sağlanır.
 • Sürekli İyileştirme Mantalitesine Sahip Olursunuz ve şirketinizi olduğu konumdan sürekli yukarı ivmeli iyileştirmeler yaparsınız
 • Verilere Dayalı Karar Verme Yaklaşımı İle Hareket Edersiniz
 • Paydaşlarınızla Müşterileriniz ile ve  Tedarikçiler Karşılıklı Fayda Sağlarsınız   

iso 9001 Belgesini Kimler Alabilir Hangi Sektörler Firmalar alabilir ?

ISO 9001 2015 Belgesini  ürettiği ürün veya hizmet  ne olursa olsun (Üretim Tasarım Hizmet Teknik servis Organizasyon vb uygulamaları yapan)  Bütün Kamu kurumları, özel şirketler,  vakıflar, dernekler, sivil toplum kuruluşlarının hepsi alabilir.

Dünyanın neresinde olursa olsun bütün kurum ve kuruluşların ISO 9001 2015 Belgesi alınmasında izleyecekleri yol ve referans alacakları standart ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Standardıdır.

Türkiye’de  genellikle ISO 9001 2015 Belgesi kik yani Kamu İhale Kanunu gereği ihalelerde istenen veya tedarikçisi konumunda olduğu firmaların ürün hizmetlerini daha kaliteli almak istemesi durumunda alınması gereken  bir belge olduğu için veya Firmaların müşterilerine güvence verecekleri bir prestij kaynağı olduğu için veya kendi sistemlerinde aksaklıkları olan ve bu aksaklıkları gidermek isteyen kurum kuruluşlar ISO 9001 2015 Belgesi almak istemektedirler.

ISO 9001 2015 Belgesinin alınmasında asıl faydayı Kalite Yönetim Sisteminin yararına inanmış ve çalışmalarını buna göre yapan firmalar sağlamaktadır.